December 3, 2020

Volunteer Sign-up Sheets

« View all Sign-up Sheets

2020 Nutcracker

Event Chair: MMB Guild

DETAILS:

*Please Read Carefully*

1--Room changes from previous years.  Sr. Company will be in Choir Room Backstage in PAC, Non-Company/Apprentices will be in the gym, Jr. Company will remain in the 'black' room backstage in PAC.

2-COVID Changes--Non-Comany/Apprentice room moms will check temps and sanitize hands as dancers arrive and return.  Hallway/Quick Change moms will check-in dancers at the entrance doors to backstage in PAC with temp screens and hand sanitizing--Also Hallway/Quick Change will help to bring dancers from the dressing rooms to entrances after rehearsals and performances.

**Please be aware of the times for each shift, you may have to arrive prior to dancer call-times and everyone will need to stay until all dancers have been picked up from their rooms**

December 3, 2020

Task/ItemStart Time End TimeAvailable Spots
Room Mom-Non-Company/Apprentice Room (Thursday Dress Rehearsal) 5:00 pm 10:00 pm#1: Pia Kirk
#2: Elisabeth Byrd
#3: LaTosha Randall
#4: Ashlee Lutz
Room Mom Jr. Company (Room Painted Black)-Thursday Dress Rehearsal 5:00 pm 10:00 pm#1: Jennifer Cook
#2: Kelly Vanderver
Room Mom Sr. Company Room-Thursday Dress Reheasal 5:00 pm 10:00 pm#1: Laura Nelson
Room Mom Hallway/Quick Changes Thursday Dress Rehearsal) 5:00 pm 10:00 pm#1: Anna Kathryn Stewart
#2: Dorthy Young
#3: Kelly Holly
#4: Jenny Winders
Costumes Thursday Evening Dress Rehearsal 5:00 pm 10:00 pm#1: alecia Gardner
#2: Crystal Klar
Disinfecting Wipes *Backstage* (High Touch areas and props)Backstage Thursday Evening Dress Rehearsal 5:00 pm 10:00 pm#1: Jamie Morris
#2: Michelle Baquie
Runner from Backstage to Gym as needed-Thursday Dress Rehearsal 5:00 pm 10:00 pm#1: Courtney Katsaboulas

December 4, 2020

Task/ItemStart Time End TimeAvailable Spots
Room Mom-Non-Company/Apprentice Room (Friday Evening Dress Rehearsal 5:00 pm 10:00 pm#1: LaTosha Randall
#2: Michelle Baquie
#3: Amy Rhodus
#4: Elisabeth Byrd
Room Mom Jr. Company (Room Painted Black)-Friday Dress Rehearsal 5:00 pm 10:00 pm#1: Jennifer Cook
#2: Sarah Smitherman
Room Mom Sr. Company Room-Friday Dress Reheasal 5:00 pm 10:00 pm#1: Laura Nelson
Room Mom Hallway/Quick Changes (Friday Dress Rehearsal) 5:00 pm 10:00 pm#1: Anna Kathryn Stewart
#2: Wesley Nelson
#3: Courtney Katsaboulas
#4: Kelly Vanderver
Costumes Friday Evening Dress Rehearsal 5:00 pm 10:00 pm#1: Alecia Gardner
#2: Xuemei Dai
Disinfecting Wipes *Backstage* (High Touch areas and props)Backstage Friday Evening Dress Rehearsal 5:00 pm 10:00 pm#1: Jamie Morris
#2: Kelly Holly
Gift Shop Setup Friday Evening 5:00 pm 10:00 pm#1: CC Koski
#2: Lihong Sun
#3: Megan Ford
#4: Wenjie Wu
Runner from Backstage to Gym as needed-Friday Dress Rehearsal 5:00 pm 10:00 pm#1: Margaret McPhillips

December 5, 2020

Task/ItemStart Time End TimeAvailable Spots
Room Mom Non-Company/Apprentice Room (Saturday Afternoon Performance) 12:30 pm 4:00 pm#1: Faith Hill
#2: Jessica Zivic
#3: Natashia Elliott
#4: Amy Rhodus
Room Mom Jr. Company (Room Painted Black)-Saturday Afternoon 12:30 pm 4:00 pm#1: Anna Kathryn Stewart
#2: Laura Stringer
Room Mom Sr. Company (Saturday Afternoon) 12:30 pm 4:00 pm#1: Jennifer Holly
Room Mom Hallway/Quick Changes (Saturday Afternoon) 12:30 pm 4:00 pm#1: Crystal Klar
#2: Kaley Grogan
#3: Chasity Reeves
#4: Molly Swindell
Costumes Saturday Afternoon Performance 12:30 pm 4:00 pm#1: Alecia Gardner
#2: LaTosha Randall
Disinfecting Wipes *Backstage* (High touch areas and props) Saturday Afternoon 12:30 pm 4:00 pm#1: Ashley Sory
#2: Anne Storrs
Tickets Saturday Afternoon Performance 1:00 pm 4:00 pm#1: Xuemei Dai
Gift Shop Attendant Saturday Afternoon Performance 1:00 pm 4:00 pm#1: CC Koski
#2: Lihong Sun
#3: Mandy Woodward
#4: qin huang
Hospitality-Tickets/Programs Saturday Afternoone 1:00 pm 4:00 pm#1: Megan Ford
#2: Hazel McCaughan
#3: Kasey Mckay
Hospitality-Ushers in Auditorium Saturday Afternoon 1:00 pm 4:00 pm#1: Jennifer Cook
#2: Margaret McPhillips
#3: Ashlee Lutz
Covid Screening of guest upon entry & Lobby high-touch areas Saturday Afternoon 1:00 pm 3:00 pm#1: Wesley Nelson
#2: Kelly Holly
Runner from Backstage to Gym as needed-Saturday Afternoon Performance 2:00 pm 4:00 pm#1: Taylor Beard
Auditorium Mist Disinfectant Between Saturday after Matineee 4:00 pm 5:00 pm#1: Megan Ford
#2: Elisabeth Byrd
#3: Ashlee Lutz
#4: Anna Kathryn Stewart
Room Mom Non-Company/Apprentice Room (Saturday Evening Performance) 5:00 pm 10:00 pm#1: Elisabeth Byrd
#2: Crystal Klar
#3: Mandy Smith
#4: Amber Shiflett
Room Mom Jr. Company (Room Painted Black)-Saturday Evening 5:00 pm 10:00 pm#1: Jennifer Cook
#2: Anna Kathryn Stewart
Room Mom Sr. Company (Saturday Evening) 5:00 pm 10:00 pm#1: Audrey Page
Room Mom Hallway/Quick Changes (Saturday Evening) 5:00 pm 10:00 pm#1: Ashley Sory
#2: LaDonna Holland
#3: Molly Swindell
#4: Taylor Beard
Costumes Saturday Evening Performance 5:00 pm 10:00 pm#1: Kelly Alexander
#2:
Disinfecting Wipes *Backstage* (High touch areas and props) Saturday Evening 5:00 pm 10:00 pm#1: Jamie Morris
#2: Jessica Zivic
Gift Shop Attendant Saturday Evening Performance 6:00 pm 10:00 pm#1: CC Koski
#2: lihong Sun
#3: Stacie LeDuff
#4: Margaret McPhillips
Hospitality-Tickets/Programs Saturday Evening 6:00 pm 10:00 pm#1: Wenjie Wu
#2: Faith Hill
#3: Jill Dale
Hospitality-Ushers in Auditorium Saturday Evening 6:00 pm 10:00 pm#1: Pia Kirk
#2: Ashlee Lutz
#3: Kelly Holly
Covid Screening of guest upon entry & Lobby high-touch areas Saturday Evening 6:00 pm 8:00 pm#1: Wesley Nelson
#2: James Nelson
Runner from Backstage to Gym as needed-Saturday Evening Performance 7:00 pm 9:00 pm#1: Jennifer Holly

December 6, 2020

Task/ItemStart Time End TimeAvailable Spots
Room Mom Non-Company/Apprentice Room (Sunday Afternoon Performance) 12:30 pm 4:00 pm#1: Pia Kirk
#2: Kasey Mckay
#3: Amy Rhodus
#4: Mandy Woodward
Room Mom Jr. Company (Room Painted Black)-Sunday afternoon 12:30 pm 4:00 pm#1: Kelly Holly
#2: LaDonna Holland
Room Mom Sr. Company (Sunday Afternoon) 12:30 pm 4:00 pm#1: Laura Nelson
Room Mom Hallway/Quick Changes (Sunday Afternoon) 12:30 pm 4:00 pm#1: Anna Kathryn Stewart
#2: Kelly Vanderver
#3: Kaley Grogan
#4: Taylor Beard
Costumes Sunday Afternoon Performance 12:30 pm 4:00 pm#1: Lauren Hall
#2: Katy Bentley
#3:
Disinfecting Wipes *Backstage* (High touch areas and props) Sunday Afternoon 12:30 pm 4:00 pm#1: Jamie Morris
#2: Alecia Gardner
Gift Shop Attendant Sunday Afternoon Performance 1:00 pm 4:00 pm#1: CC Koski
#2: Lihong Sun
#3: Stacie LeDuff
#4: Wenjie Wu
Hospitality-Ushers in Auditorium Sunday Afternoon 1:00 pm 4:00 pm#1: Jennifer Cook
#2: Margaret McPhillips
#3: Sarah Smitherman
Hospitality-Tickets/Programs Sunday Afternoon 1:00 pm 4:00 pm#1: Ashlee Lutz
#2: Jill Dale
#3: Amy Morgan
Covid Screening of guest upon entry & Lobby high-touch areas Sunday Afternoon 1:00 pm 3:00 pm#1: Jeff LeDuff
#2: Wesley Nelson
Runner from Backstage to Gym as needed-Sunday Afternoon Performance 2:00 pm 4:00 pm#1: Courtney Katsaboulas
Auditorium Mist Disinfectant Between Sunday after Matineee 4:00 pm 5:00 pm#1: Ashlee Lutz
#2: Jessica Zivic
#3: Amy Rhodus
#4: Mandy Woodward
Room Mom Non-Company/Apprentice Room (Sunday Evening Performance) 5:00 pm 10:00 pm#1: Dorthy Young
#2: Sarah Smitherman
#3: Natashia Elliott
#4: Crystal Klar
Room Mom Jr. Company (Room Painted Black)-Sunday evening 5:00 pm 10:00 pm#1: Kelly Vanderver
#2: LaDonna Holland
Room Mom Sr. Company (Sunday Evening) 5:00 pm 10:00 pm#1: Jennifer Holly
Room Mom Hallway/Quick Changes (Sunday Evening) 5:00 pm 10:00 pm#1: Molly Swindell
#2: Taylor Beard
#3: Mandy Smith
#4: Chasity Reeves
Costumes Sunday Evening Performance 5:00 pm 10:00 pm#1: Kelly Alexander
#2: Andrea Edwards
Disinfecting Wipes *Backstage* (High touch areas and props) Sunday Evening 5:00 pm 10:00 pm#1: Alecia Gardner
#2: Laura Stringer
Gift Shop Attendant Sunday Evening Performance 6:00 pm 10:00 pm#1: Lihong Sun
#2: Stacie LeDuff
#3: Xuemei Dai
#4: Ashley Sory
Hospitality-Ushers in Auditorium Sunday Evening 6:00 pm 10:00 pm#1: Pia Kirk
#2: Margaret McPhillips
#3: Ashlee Lutz
Hospitality-Tickets/Programs Sunday Evening 6:00 pm 10:00 pm#1: Elisabeth Byrd
#2: Wenjie Wu
#3: Jill Dale
Covid Screening of guest upon entry & Lobby high-touch areas Sunday Evening 6:00 pm 8:00 pm#1: Jeff LeDuff
#2: Wesley Nelson
Runner from Backstage to Gym as needed-Sunday Evening Performance 7:00 pm 9:00 pm#1: Courtney Katsaboulas